Endüstriyel su arıtma sistemleri, farklı sektörlerde kullanılmak üzere arıtılmış su sağlayan sistemlerdir. Sektörlerin faaliyet alanına ve kullandıkları suyun özelliklerine göre farklı sanayi tipi su arıtma sistemleri vardır. Bu sistemler, ev tipi su artırma sistemlerinde kullanılan işlemlerden farklı işlemler yapabilecek kapasitededir ve farklı özelliklerle donatılmıştır. Çok daha fazla miktarda su arıtma sağlayabilen bu sistemler, sektörlerin endüstriyel faaliyetlerini sürdürebilecek su arıtma kapasitesine sahiptir. Peki, endüstriyel su artıma sistemleri nedir? Sanayi tipi su arıtma sistemleri özellikleri nelerdir?

Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri Nedir?

Endüstriyel su arıtma sistemleri, ticari hayata hız katan ve ürün kalitesini artıran önemli ekipmanlardır. İçme suyu için su arıtma veya ev tipi su arıtma sistemlerinden farklı özelliklere sahip, daha komplike su arıtma sistemleridir. Endüstrideki sektörlerde önemli miktarda su tüketilmektedir. Gıda, içecek, tekstil, kimya, petrol, petrol türevleri ve tıp endüstrilerinde farklı işlemler için arıtılmış su kullanılmalıdır. Çeşitli ürünlerin üretim, ısıtma, soğutma ve yıkama gibi işlemlerinde suyun saflığı önemlidir. Özellikle gıda, içecek ve tıp endüstrilerinde arıtılmış veya saflaştırılmış suyun önemi daha büyüktür.

Endüstride uygulanan işlemlerde kullanılan suyun arıtılması ve saflaştırılması gibi işlemler istenen oranda yapılmazsa bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin; arıtılmamış su, ürünlerin korozyona maruz kalmasına veya ürünlerde bakteri ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu durum sağlık için riskler doğururken, ürün kalitesini de olumsuz etkiler.

Bu sebeple endüstriyel su arıtma sistemleri geliştirilmiştir. Endüstriyel su artırma, geleneksel su arıtma sistemlerinden farklı işlemlerle karakterizedir. İyon değişimi yöntemi ile birlikte membran, ozon, ultraviyole ışınlama ve elektrotiyonizasyon gibi farklı arıtma yöntemleri içerebilen endüstriyel su arıtma sistemleri, farklı teknolojilerle tasarlanmıştır. Endüstriyel kullanım amacına göre sektörlere uygun sanayi tipi su arıtma sistemleri vardır.

Sanayi Tipi Su Arıtma Sistemleri Özellikleri

Sanayi tipi su arıtma sistemleri, ihtiyaçlara göre farklı özelliklerde tasarlanmıştır. Yaygın olarak ters ozmoz sistemleri ile donatılan bu sistemler, biyo-farmasötik özellikler içermektedir. Bu sistemler sayesinde yeraltı ve yeryüzündeki farklı özelliklerdeki sert veya yumuşak sular arıtılabilmektedir.

Gıda, ilaç, elektronik, enerji, kimya ve tarım sektörleri için özel olarak tasarlanmış endüstriyel su arıtma sistemleri, günde yaklaşık 500 tona kadar su arıtma sağlayabilmektedir. Bilgisayar destekli bu sistemler, enerji tasarrufu da sağlar. Ticari ölçekli su arıtma sistemleri, komplike sistemler içermektedir. Bu sistemler, periyodik bakım ve onarım yapıldığı takdirde uzun süre kullanılabilir. Filtrelerinin de periyodik olarak değiştirilmesi önemlidir.

Endüstriyel su arıtma sistemleri yaygın olarak şu sektörlerde kullanılır; gıda, ilaç, otomotiv, marketler, restoranlar, farklı ürün yelpazesi bulunan fabrikalar, kimyasal madde işletmeleri…

Yorum yap

Floating Review Template1
BUZSU Manyetik Kireç Önleyici (0212) 702 00 34
5 10
İstanbul 34394
  • merhabalar il... Daha Fazla
  • Buzsu Arıtma f... Daha Fazla
  • Şu arıtma isi... Daha Fazla
  • Mrb urunu tavs... Daha Fazla
  • Lşfetech 8 Aş... Daha Fazla